Růžička Martin

Růžička Martin

Bruslení
78

Střela
80

Ruce
78

Hra tělem
70

Obrana
73

Přezdívka
Růža

Výška
181

Váha
79

Narozen
15.12.1985

Tým
HC Oceláři Třinec

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Růžička Martin

Martin Růžička je produktivní český útočník, který má zkušenosti nejen z české extraligy, ale také z  ruské KHL nebo zámořské WHL. V posledních letech nenajdete v české lize moc lepších střelců než je právě Růžička.

Martin Růžička se narodil v Berouně, kde také začínal s hokejem. Nebývá to zvykem, ale Růžička již během juniorského věku vystřídal několik klubů. Kromě Berounských Medvědů působil také ve Spartě Praha nebo na Kladně. Dříve než okusil seniorský hokej, vydal se za oceán, vyzkoušet si zámořské angažmá. V juniorské WHL Růžička působil dvě sezóny v týmech Everett Silvertips a Lethebridge Hurricanes.

První zahraniční angažmá Růžičkovi nevyšlo podle představ a vracel se do Sparty. Růžička je poměrně velký cestovatel a ani po návratu se hned neusadil. Kromě Sparty vystřídal také Olomouc, Znojemské Orli a znovu Beroun, než se v roce 2009 dostal do Třince. A právě Oceláři se stali Růžičkovým osudovým týmem. Hned v první sezóně v červenobílém dresu se začal bodově prosazovat, čehož si všimli i trenéři nároďáku. Nejenže si připsal premiérový start v reprezentaci, ale rovnou byl také pozván na MS 2010, kde českému týmu pomohl k zatím posledním zlatým medailím.

Z nastaveného tempa Růžička nepolevoval ani v následujících letech. Vrchol kariéry přišel v sezóně 2012-13, když si Růžička v základní části extraligy připsal 83 kanadských bodů, což je novodobý ligový rekord. Aby toho nebylo málo, připsal si i další rekord, když se jeho gólová bilance tuto sezónu zastavila na čísle 40 vstřelených branek.

V Třinci Růžička vydržel ještě rok a poté neodolal vábení ze zahraničí. Smlouvu podepsal s ruským Čeljabinskem. V Rusko jeho výkony nebyly tak dominantní jako v Česku a pod dvou sezónách se vracel do „svého“ Třince, kde působí dodnes.

Co se reprezentace týče, kromě zmíněného zlatého MS v roce 2010 se ještě objevil ve výběru pro MS 2014 v Bělorusku a letos si zahrál na Olympijských hrách v Koreji.