Michálek Zbyněk

Michálek Zbyněk

Bruslení
71

Střela
73

Ruce
70

Hra tělem
74

Obrana
75

Přezdívka
Michy

Výška
189

Váha
95

Narozen
23.12.1982

Tým
HC Sparta Praha

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Michálek Zbyněk

Zbyněk Michálek patří mezi nejvýraznější české obránce poslední dekády. Během své kariéry byl ceněn především díky výborným defenzivním výkonům. V NHL odehrál téměř 800 utkání.

Zbyněk Michálek se narodil v Jindřichově Hradci, kde také začínal s hokejem. Pro české fanoušky byl dlouhou dobu poměrně neznámým hráčem, protože již v juniorském věku odešel do QMJHL, kde působil v dresu Shawinigan Cataractes. Jeho dobré výkony nezůstaly bez povšimnutí a ačkoliv neprošel vstupním draftem, smlouvu mu nabídl tým Minnesota Wild. Zpočátku nebylo jednoduché naskočit do NHL a Michálek si musel své místo vydobýt v AHL na farmě Houston Aeros. To se však změnilo v ročníku 2005-2006. To už hrál za Phoenix Coyotes a odehrál kompletní sezónu.

Michálek to dotáhl v Coyotes až na asistenta kapitána a v NHL všeobecně velice uznávaného beka. Nebylo tak divu, že mu laso hodil silnější klub. V roce 2010 totiž přestoupil do Pittsburgu Penguins, kde strávil dvě sezóny. Po těchto ročnících se Michálek vrátil opět do Phoenixu, kde s krátkou zastávkou v St. Louis dohrál svou zámořskou kariéru. Poslední ročník už nebyl tak úspěšný a většinu odehrál v AHL v Tucsonu, takže bylo zvláštní, když se rozhodl pro návrat do Evropy.

Souboj o jeho podpis vyhrála pražská Sparta. Sám Michálek jako největší motivaci k návratu uváděl možnost být součástí olympijského týmu. To se však i vinou zranění Michálkovi nepovedlo a přednost dostali jiní.

Ačkoliv Zbyněk Michálek působil většinu kariéry za moře, byl velice poctivým reprezentantem. V národním týmu má odehráno přes 60 utkání. Byl součástí týmu na šesti Mistrovstvích světa, dvou Olympijských hrách a účastnil se i Světového poháru v roce 2016.

Zbyněk Michálek pochází z hokejové rodiny. Jeho mladší bratr Milan byl v roce 2003 draftován z krásného 6. místa týmem San Jose Sharks a svého času platil za velký talent českého hokeje. Tento talent se mu povedlo částečně naplnit, když během své zámořské kariéry v NHL vstřelil přes 200 branek.