Kovář Jan

Kovář Jan

Bruslení
74

Střela
77

Ruce
79

Hra tělem
75

Obrana
73

Přezdívka
Kovy

Výška
180

Váha
90

Narozen
20.3.1990

Tým
Magnitogorsk

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Kovář Jan

Jan Kovář je centrem a jedním z hlavních stavebních kamenů české hokejové reprezentace posledních let. V současné době již pátým rokem působí v ruském Magnitogorsku, kde nosí „áčko“ pro asistenta kapitána. Stejné pocty se mu dostalo i v reprezentaci. Jan Kovář má bratra Jakuba, který je vynikajícím brankářem.

Honza Kovář s o dva roky starším bratrem Jakubem se narodili v jihočeském Písku, kde také oba začali s hokejem. Jejich cesty se však poměrně brzy rozešly. Jakuba získal největší klub v regionu České Budějovice, kdežto Honzu si vybrala hokejová Plzeň.

Ačkoliv dnes patří mezi nejlepší české hráče, začátky kariéry nebyly snadné. Hokej hrát vždy uměl, ale jeho problémem byla lenost. Kovářova talentu si však po návratu z NHL všiml naganský hrdina Martin Straka, který si ho vzal pod svá křídla. Společně s trenérem Mariánem Jelínkem dokázali přesvědčit talentovaného hokejistu, aby na sobě začal pracovat.

Zpočátku byl Kovář v plzeňském týmu spíše do počtu a střídavě startoval za Písek v 1. lize. Pak ale přišla osudová sezóna 2012/2013, která Kováře definitivně katapultovala do nejvyšších pater českého hokeje. Kovář byl jednou z významných postav plzeňského tažení za vysněným titulem. Stal se nejlepším hráčem sezóny a vysloužil si přestup do jednoho z nejlepších klubů ruské KHL Magnitogorsku. V Rusku vytvořil skvělý útok společně s Mozjakinem a Zaripovem a sbíral jeden bod za druhým. Málokdo se může pochlubit bilancí bodu na zápas, jako má právě Honza Kovář.

Jan Kovář je nejproduktivnějším českým hráčem v historii KHL, ale nemusí tomu tak být dlouho. Sám totiž přiznává, že je jeho snem vyzkoušet si NHL.

Jan Kovář je nepostradatelným členem hokejové reprezentace, se kterou odcestoval již pětkrát na Mistrovství světa a jednou na Olympijské hry. Celkově odehrál v národních barvách již přes 100 utkání a může se pyšnit jedním rekordem – žádný jiný český reprezentant nezaznamenal tolik rozhodujících nájezdů, jako právě Jan Kovář (celkem 5)