Furch Dominik

Furch Dominik

Bruslení
76

Střela
74

Ruce
74

Hra tělem
75

Obrana
72

Přezdívka
Furšíno

Výška
186

Váha
75

Narozen
19.4.1990

Tým
Avangard Omsk

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Furch Dominik

Dominik Furch je hokejový brankář, bez kterého si většina fanoušků jen těžko dokáže představit reprezentační výběr. Ačkoliv v posledních letech dostává přednost spíše jeho kolega Francouz, Furch patří mezi nejstabilněji povolávané reprezentanty.

Z dnešního pohledu se to možná bude zdát zvláštní, ale Furch nestál mezi třemi tyčemi od začátku své kariéry. Jeho prvním týmem byla Zbraslav a tam působil jako útočník. Do branky se Furch dostal až o rok déle, když přestoupil do Kobry Praha. Sám gólman na toto angažmá vzpomíná v dobrém a prohlásil, že mu působení ve slabším celku na začátku kariéry pomohlo – sice každý zápas dostali „desítku“, ale na Furcha v průměru chodilo přes 40 střel v každém střetnutí, což byla pro mladého gólmana skvělá škola. Osudovým se mu stalo setkání s trenérem brankářů Jiřím Hájkem, kterého poznal právě v Kobře.

Netrvalo to dlouho a talentovaný Furch se stěhoval do vyšších pater českého hokeje, když přestoupil do Slavie Praha. Už v té době patřil mezi nejtalentovanější české brankáře a pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační výběry.

Ročník 2007-2008 byl ve Furchově kariéře zlomovým. Vladimír Růžička jej totiž povolal do prvního týmu Slavie a Dominik si odbyl svou premiéru v české extralize.

Není žádným tajemstvím, že brankáři se většinou prosazují až v pozdějším věku a ani Dominik Furch neměl cestu na post slávistické jedničky jednoduchou. V následujících sezónách pravidelně pendloval mezi Slavií, Havlíčkovým Brodem a Berounem, kde měl vyřízená hostování. Trpělivost se však vyplatila. Nejenže se nakonec stal brankářem prvního týmu, ale také si v ročníku 2012-2013 poprvé řekl o nominace do reprezentačního výběru.

Ve Slavii odchytal dvě poměrně povedené sezóny a stěhoval se do věhlasnější ligy, když si ho vybral ruský Avangard Omsk. Furch neměl jednoduchou úlohu – musel nahradit zkušeného ruského reprezentanta Konstantina Barulina. A to se Furchovi daří na jedničku. Gagarinův pohár nad hlavu hráči Omsku sice zatím nezvedli, ale český brankář má v KHL vynikající statistiky, když již třetí sezónu za sebou drží průměr pod 2 obdrženými brankami na zápas.

Skauti ze severoamerické NHL pečlivě sledují evropské hráče a v loňské sezóně se hodně mluvilo o zájmu některý zámořských týmů o českého gólmana. A ačkoliv k přesunu prozatím nedošlo, samotný Furch tuto možnost nevyloučil.