Francouz Pavel

Francouz Pavel

Bruslení
78

Střela
77

Ruce
75

Hra tělem
75

Obrana
74

Přezdívka
Francík

Výška
182

Váha
81

Narozen
3.6.1990

Tým
Traktor Čeljabinsk

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Francouz Pavel

Pavel Francouz je český hokejový brankář, bez kterého si fanoušci české reprezentace dovedou jen hodně těžko představit výběr. Jeho výkony jsou dlouhodobě na velice vysoké úrovni a díky nim patří mezi nejlepší gólmany nejen v ČR, ale také v KHL.

Pavel Francouz se narodil v Plzni, kde také začínal s hokejem. Leckdo by si mohl myslet, že se jednalo o extrémně talentovaného gólmana, jehož kariéra byla od začátku nalajnovaná, ale není tomu úplně tak. Ačkoliv Francouz byl členem mládežnických reprezentačních výběrů, do A-týmu Plzně měl problém se probojovat a mnohem více času strávil po různých hostováních než ve svém mateřském klubu. Takhle vystřídal dresy týmů jako jsou například Ústí nad Labem, Třebíč, Tábor nebo Klatovy.

Zlomovou sezónou v kariéře českého brankáře byl ročník 2012-2013. Pavel Francouz definitivně opustil Plzeň a přestěhoval se do Litvínova, což se ukázalo jako skvělé rozhodnutí. Od prvních zápasů Francouz ukazoval, že Plzeň udělala chybu a předváděl skvělé výkony. Díky nim si řekl také o první pozvánku do seniorské reprezentace a celkově úspěšnou sezónu ukončil účastí na MS.

V Litvínově Francouz strávil celkem 3 ročníky a pro Severočechy bylo nereálné takto kvalitního brankáře udržet. Ozval se totiž ruský Čeljabinsk a Francouz tomuto vábení neodolal.

V Rusku Francouz nepovolil a nadále si drží vysoký standart. Má obdivuhodné statistiky a právem je považován za jednoho z nejlepších brankářů působících v Evropě.

Již od zmíněného zlomového ročníku se Francouz účastní většiny reprezentačních akcí. Ačkoliv má například v Dominiku Furchovi velice silnou konkurenci, účastnil se již čtyř MS a na posledních Olympijských hrách byl dokonce brankářskou jedničkou. Zde zanechal velice dobrý dojem a ihned se začalo spekulovat o jeho dalším angažmá. Dlouhodobě se totiž mluví o tom, že o Francouzových výkonech velice dobře vědí za mořem a že se pro něj chystá nabídka z NHL. Na nadcházejícím MS určitě český brankář chybět nebude a pokud mu vyjde, může se zámořské nabídce ještě více přiblížit.