Erat Martin

Erat Martin

Bruslení
78

Střela
80

Ruce
80

Hra tělem
79

Obrana
79

Přezdívka
Špenát

Výška
182

Váha
89

Narozen
29.8.1981

Tým
HC Kometa Brno

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Erat Martin

Martin Erat je zkušený český útočník, který  byl na posledních Olympijských hrách kapitánem národního týmu. Jeho současným týmem je Kometa Brno, nejvíce zkušeností však má ze severoamerické NHL.

Jeden z nejlepších českých hráčů poslední dekády se narodil v Třebíči. Že je vám toto město povědomé? Třebíč je velice známou líhní hokejistů. Kromě Erata je s tímto městem spjat také Eliáš, Sobotka, Němec, Mikeska nebo Čermák. I přesto však s hokejem začínal ve Zlíně.

Rok 1999 byl pro Erata velkým zlomem v kariéře. Nejenže si připsal první starty v nejvyšší české extralize, ale také byl v tomto roce draftovaný do NHL. V 7. kole si jej tehdy vybral Nashville Predators. Ačkoliv se v NHL v týmu Saskatoon Blades velice pravidelně prosazoval, na svůj debut v NHL si Erat musel dvě sezony počkat. V sezóně 2001-2002 byl Erat povolán do prvního týmu Predators. Společně s Vladimírem Orszaghem a Denisem Arkhipovem vytvořili tzv. „vowel line“. Eratova nováčkovská sezóna byla úspěšná a připsal si celkem 33 bodů. I přes menší zastávku v AHL, během druhé sezóny, Erat dostával na ledě čím dál více času, který splácel skvělými výkony.

Díky své skvělé hře v dresu Predators si řekl i o místo v týmu, který letěl na Olympijské hry v Turíně. Tým pod vedením Aloise Hadamczika získal bronzové medaile, když v zápase o třetí místo porazil odvěké rivaly z Ruska. Hrdinou zápasu se tehdy stal Tomáš Vokoun, který vychytal čisté konto, Martin Erat si připsal dva body za gól a přihrávku.

Po návratu z turnaje ve svých výkonech pokračoval a ty mu vynesly v sezoně 2007-2008 novou smlouvu. Erat podepsal nový sedmiletý kontrakt na 31.5 milionů dolarů. V Predators Erat vydržel až do roku 2013. V této době si začal uvědomovat, že jeho zámořská kariéra se pomalu chýlí ke konci a zatoužil po Stanley Cupu. Proto požádal vedení o výměnu do Washingtonu Capitals, který za něj do Nashvillu poslal talentovaného Filipa Forsberga. Capitals však nejcennější trofej nezískali a Erata vyměnili o rok později do Arizony.

Na jihu Spojených států Erat vydržel sezónu, po které ukončil své zámořské působení a vydal se za dobrodružství do KHL, kde podepsal smlouvu s Avangardem Omsk. I zde český hokejista vydržel jeden rok a nadobro ukončil své zahraniční putování. Během návratu do vlasti podepsal smlouvu s Kometou Brno, kterou hned v další sezóně dotáhl k mistrovskému titulu.

Ačkoliv tomu závěr kariéry příliš nenapovídá, Martin Erat zanechal v NHL výraznou stopu. V historický tabulkách Nashvillu Predators se vyskytuje ihned za klubovou legendou Davidem Legwandem. Během Olympijských her 2018 se rozloučil s reprezentací, a tak bronz z Olympiády v Turíně zůstane jedinou reprezentační medailí, kterou Martin Erat získal.