Červenka Roman

Červenka Roman

Bruslení
81

Střela
81

Ruce
81

Hra tělem
75

Obrana
78

Přezdívka
Červus

Výška
181

Váha
85

Narozen
10.12.1985

Tým
HC Fribourg-Gottéron

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Červenka Roman

Roman Červenka je hráčem, bez kterého si mnoho fanoušků nedokáže v posledních letech představit reprezentační výběr. Dlouhodobě patří mezi přední české útočníky a Českou republiku reprezentuje na drtivé většině akcí.

Roman Červenka se narodil v Praze, a tak nebylo divné, že jeho prvním týmem byla Slavia Praha. Zde prošel mládežnickým systémem, kde podával poměrně dobré výkony, díky kterým patřil do mládežnických reprezentačních výběrů.  Ve svém debutovém ročníku si připsal 15 startů za A-tým, což na osmnáctiletého kluka nebylo vůbec špatné.

První roky v dospělém hokeji však byly pro Červenku složité. V nabitém slávistickém týmu bylo těžké se prosadit, a tak šikovný forvard putoval mezi dvacítkou, prvním týmem a různými hostováními. Díky tomu si vyzkoušel hokej v týmech, jako byly Kometa Brno, Slovan Ústečtí Lvi nebo Hradec Králové. Dobré jméno si pak získal v roce 2005, když s reprezentací do 20 let získal na Mistrovství světa bronzové medaile. Mezi jeho spoluhráče patřili například Petr Vrána, Rostislav Olesz, Jakub Petružálek nebo Michael Frolík. Pro zajímavost, nejlepším střelcem turnaje se tehdy stal Alexander Ovečkin.

První kompletní sezónu si tak Červenka v týmu Slavie odbyl v ročníku 2006-2007. Tato sezóna se mu povedla a připsal si i první tři starty v reprezentačním výběru. Červenka se pomalu etabloval mezi nejlepší hráče v české extralize. Zlomovou pak byla sezóna 2009-2010. V extalize zaznamenal úctyhodných 73 bodů a řekl si o angažmá v ruské KHL, kde jej podepsal Omsk.

Červenka v Rusku vydržel dvě sezóny a vydal se plnit si sen do zámoří, když podepsal smlouvu s Calgary Flames. Nikdy si však úplně nenavykl na zámořský styl hokeje a odehrál v Kanadě jen 39 utkání. Jeho kroky opět vedly do ruské KHL, tentokrát však smlouvu podepsal v Petrohradě. Zde strávil dva ročníky, přičemž v tom druhém pomohl týmu ke Gagarinově poháru.

Červenkovi se stýskalo po domově, a tak přijal nabídku Chomutova a další rok strávil v české nejvyšší lize. Červenka prokázal, že se na české poměry jedná o nadstandartního hráče a ve 49 utkání zaznamenal 61 bodů. Tyto výkony mu vynesly lukrativnější angažmá, a tak si český útočník opět balil kufry a přesunul se tentokrát do Švýcarska, kde posílil tým Fribourg a tam působí dodnes.

Jak již je zmíněno výše, Roman Červenka patří mezi neodmyslitelné součásti národního týmu. Reprezentoval jej již na sedmi Mistrovstvích světa a připsal si i start na třech po sobě jdoucích Olmypijských hrách.

V rodině Červenků mají sport v krvi. Jeho bratr Marek je prvoligovým fotbalistou, který v současné době působí v Teplicích. Červenkův strýc Milan Kosejk pak byl ligovým hokejistou, který působil ve Spartě, Slavii nebo Vítkovicích.