Birner Michal

Birner Michal

Bruslení
77

Střela
73

Ruce
77

Hra tělem
77

Obrana
75

Přezdívka

Výška
183

Váha
83

Narozen
2.3.1986

Tým
HC Fribourg-Gottéron

Statistiky tvořeny k 28.2.2018

Birner Michal

Michal Birner je zkušený český útočník, který působí ve švýcarské lize. Mnoho fanouškům utkvěl v paměti jako „dvojče“ jiného reprezentanta, Michala Řepíka.

Tento rodák z Litoměřic s hokejem začínal v pražské Slavii. Ačkoliv měl jako dorostenec a junior skvělé statistiky, do prvního týmu nakouknul pouze v jednom zápase. V roce 2004 si jej totiž ve vstupním draftu a celkově jako 116. hráče vybral tým St. Louis Blues. Birner se rozhodl zabojovat o šanci a stěhoval se do zámoří. Zde působil nejdřív v OHL, kde měl skvělé statistiky a zaznamenával více než bod na zápas a po výměně do Anaheimu v AHL. Ani po pěti sezónách však pozvánka do NHL nepřišla a Michal Birner se rozhodl pro návrat do Evropy, když získal angažmá ve finském TPS.

Ve Finsku Birner naplno rozvinul svůj talent, čehož si všiml reprezentační trenér Vladimír Růžička, který jej v sezóně 2009-2010 poprvé povolal do národního týmu. Ve Finsku Birner strvávil celkem 5 let a vystřídal 3 kluby. Nebyla to však poslední země, kde se český útočník objevil. V průběhu kariéry také působil v KHL v týmech Lev Praha a Čeljabinsk, odskočil si na první regulérní sezónu do české extraligy, kterou absolvoval v dresu Liberce a nakonec vyzkoušel kvalitní švýcarskou ligu, kde obléká dres Fribourgu Gottéron.

Od svého návratu do Evropy Birner patří mezi klíčové hráče českého národního týmu. Celkově v dresu reprezentace již odehrál více než 50 utkání a účastnil se dvou MS, jednoho Světového poháru a posledních Olympijských her.

Michal Birner sice není střelec od Pána Boha, přesto je nedocenitelnou součástí reprezentačního výběru. Je skvělý na obou stranách kluziště, dobrý bruslař a zejména v útoku se svým kamarádem Michalem Řepíkem dokáže zavařit nejedné obraně.