Zadina Filip

Zadina Filip

Skating
77

Shooting
79

Puck handeling
78

Checking
74

Defense
75

Nickname
Záďa

Height
183

Weight
88

Born
27.11.1999

Team
Halifax Mooseheads

Statistics dated from

Zadina Filip

Filip Zadina je český hokejový útočník. Patří mezi největší české ofenzivní talenty a v současné době působí v kanadské juniorské soutěži QMJHL v týmu Halifax Mooseheads. Jeho největším snem je si zahrát severoamerickou NHL.

Filip se narodil v Pardubicích, kde také začínal s hokejem. Jeho otcem je Marek Zadina, který byl také profesionálním hokejistou. Během své kariéry působil v týmech, jako například Pardubice, Mladá Boleslav, Litvínov, Vsetín, Novosibirsk a hlavně Třinec, kde v současné době vykonává funkci asistenta trenéra. Zadina starší končil kariéru v roce 2011 v druhé lize. V nejvyšší české soutěži odehrál na 600 utkání, ve kterých zaznamenal bezmála 400 kanadských bodů, takže jeho syn Filip má hokej v genech.

Zadina, stejně jako jeho otec, začínal s hokejem v Pardubicích, kde prošel všemi mládežnickými výběry. Netrvalo to dlouho a jeho talentu si všimli i trenéři „áčka“. Svou premiéru si odbyl již v sezoně 2015/2016. To mu bylo šestnáct let. O rok později již nastoupil k 25 utkáním, ve kterých zaznamenal gól a přihrávku. Mezi trenéry se často řeší, zda mají mladí hráči zůstat v české lize a prosadit se v dospělém hokeji a nebo vyzkoušet některou ze severoamerických juniorských soutěží a potýkat se se svými budoucími konkurenty v bojích o místo v NHL. Zadina zvolil tu druhou cestu a vydal se do kanadského týmu Halifax Mooseheads.

Když se do kanadského týmu přišel, trenér týmu Jim Midgley jej pozval na oběd a zeptal se ho: „Proč jsi přišel.“ Zadinova odpověď byla jednoduchá: „Chci hrát NHL.“ Zadina ihned začal makat na tom, aby se tento sen splnil. Zadinova úloha v novém týmu nebyla jednoduchá – měl nahradit Nico Hischera, který se stal jedničkou draftu a odešel hrát do New Jersey Devils. Ačkoliv to málokdo čekal, Zadina se opravdu stal lídrem týmu a nechal celkem brzy zapomenou na svého předchůdce. To už se dělo v době, kdy se začalo mezi skauty NHL spekulovat o tom, že by se Zadina mohl objevit na vyšších příčkách vstupního draftu.

Svou formu měl mladý český útočník ukázat na Mistrovství světa do 20 let, které se letos odehrálo v americkém Buffalu. Tento turnaj bývá oblíbenou destinací všech zámořských skautů a velice často dokáže zamíchat kartami na draftu. Ačkoliv byla na Zadinovi poměrně velká tíha očekávání, na turnaji exceloval. Českým mladíkům pomohl ke slušnému čtvrtému místu sedmi brankami a direktoriát turnaje jej zvolil do All Star týmu, což se jako poslednímu českému zástupci povedlo v roce 2012 Petru Mrázkovi.

Mnoho skautů věřilo, že během letošního draftu bude figurovat v první desítce, ale turnaj jej vyšvihl ještě výše. Dnes se hovoří o TOP 3 a jakékoliv jiné umístění by bylo překvapením. Zadina se téměř jistě stane nejvýše postaveným Čechem na draftu od dob Pavla Zachy, kterého si Devils vybrali na krásném šestém místě.

Filip Zadina je budoucností českého hokeje. Prošel si všemi reprezentačními výběry a čeká již jen na svou pozvánku do áčka. Po nepříliš úspěšných letech se čím dál častěji volá o povolání mladých, talentovaných hráčů, aby pozvedli hru reprezentace a Filip Zadina by měl být jedním z nich. Talentu má tento hokejista na rozdávání a kdo ví, třeba se po dlouhých letech dočkáme dalšího vítěze individuální trofeje v NHL, jako to dokázali třeba Jaromír Jágr, Milan Hejduk nebo Dominik Hašek.