Michálek Zbyněk

Michálek Zbyněk

Skating
71

Shooting
73

Puck handeling
70

Checking
74

Defense
75

Nickname
Michy

Height
189

Weight
95

Born
23.12.1982

Team
HC Sparta Praha

Statistics dated from

Michálek Zbyněk

Zbyněk Michálek patří mezi nejvýraznější české obránce poslední dekády. Během své kariéry byl ceněn především díky výborným defenzivním výkonům. V NHL odehrál téměř 800 utkání.

Zbyněk Michálek se narodil v Jindřichově Hradci, kde také začínal s hokejem. Pro české fanoušky byl dlouhou dobu poměrně neznámým hráčem, protože již v juniorském věku odešel do QMJHL, kde působil v dresu Shawinigan Cataractes. Jeho dobré výkony nezůstaly bez povšimnutí a ačkoliv neprošel vstupním draftem, smlouvu mu nabídl tým Minnesota Wild. Zpočátku nebylo jednoduché naskočit do NHL a Michálek si musel své místo vydobýt v AHL na farmě Houston Aeros. To se však změnilo v ročníku 2005-2006. To už hrál za Phoenix Coyotes a odehrál kompletní sezónu.

Michálek to dotáhl v Coyotes až na asistenta kapitána a v NHL všeobecně velice uznávaného beka. Nebylo tak divu, že mu laso hodil silnější klub. V roce 2010 totiž přestoupil do Pittsburgu Penguins, kde strávil dvě sezóny. Po těchto ročnících se Michálek vrátil opět do Phoenixu, kde s krátkou zastávkou v St. Louis dohrál svou zámořskou kariéru. Poslední ročník už nebyl tak úspěšný a většinu odehrál v AHL v Tucsonu, takže bylo zvláštní, když se rozhodl pro návrat do Evropy.

Souboj o jeho podpis vyhrála pražská Sparta. Sám Michálek jako největší motivaci k návratu uváděl možnost být součástí olympijského týmu. To se však i vinou zranění Michálkovi nepovedlo a přednost dostali jiní.

Ačkoliv Zbyněk Michálek působil většinu kariéry za moře, byl velice poctivým reprezentantem. V národním týmu má odehráno přes 60 utkání. Byl součástí týmu na šesti Mistrovstvích světa, dvou Olympijských hrách a účastnil se i Světového poháru v roce 2016.

Zbyněk Michálek pochází z hokejové rodiny. Jeho mladší bratr Milan byl v roce 2003 draftován z krásného 6. místa týmem San Jose Sharks a svého času platil za velký talent českého hokeje. Tento talent se mu povedlo částečně naplnit, když během své zámořské kariéry v NHL vstřelil přes 200 branek.