Kolář Jan

Kolář Jan

Skating
71

Shooting
73

Puck handeling
70

Checking
75

Defense
74

Nickname
Količ

Height
190

Weight
92

Born
22.11.1986

Team
Amur Chabarovsk

Statistics dated from

Kolář Jan

Jan Kolář je zkušený český obránce, který pravidelně reprezentuje Českou republiku na velkých akcích. Jeho jméno má většina z nás spojeno především s Pardubicemi, v posledních několika letech však hraje v KHL.

Jan Kolář je rodákem z Pardubic, kde také začínal s hokejem. Český bek prošel všemi mládežnickými výběry a ještě jako teenager nakouknul do prvního týmu. Jak už to tak bývá, ani Kolář, jako mladý talentovaný hráč, neměl zpočátku dostatek prostoru na ledě, a tak často hostoval v jiných týmech. Kolář si vyzkoušel například angažmá v Chrudimi, Havlíčkově Brodě nebo Jindřichově Hradci.

Naplno se Kolář do sestavy prosadil v ročníku 2007-2008. To pro Pardubice nebyla zrovna snová sezóna, avšak i s Kolářovým přispěním se povedlo tradičnímu českému týmu setrvat v nejvyšší české lize. Kolář nadále pokračoval v kvalitních výkonech, což mu v ročníku 2009-10 vyneslo nominaci do české reprezentace.

Kolář mezitím Pardubicím pomohl ke dvěma titulům v letech 2010 a 2012 a stal se elitním bekem v rámci české extraligy. Pardubicím začalo být jasné, že bude tohoto beka velice složité udržet, a také se to vyplnilo. Svou nabídku zaslal Donbass Doněck, hrající KHL a Kolář se poprvé vydal do zahraničí. V rámci Kontinentální ligy Kolář měnil angažmá ještě dvakrát. Nejdříve si na rok odskočil do Vladivostoku a poté se usadil v Chabarovsku, kde působí dodnes a dokonce plní roli asistenta kapitána.

Defenzivních schopností Jana Koláře si cení nejeden reprezentační kouč, a tak pravidelně reprezentuje svou zemi. V národním dresu má odehráno přes 70 utkání a patří k nejzkušenějším hráčům. Proto nikdo neprotestoval, když na posledních Olympijských hrách na prsou nosil „áčko“. Kromě posledních OH v Koreji se Kolář účastnil ještě třech MS v České republice, Bělorusku a Rusku. Na cenný kov však stále čeká.