Horák Roman

Horák Roman

Skating
73

Shooting
72

Puck handeling
75

Checking
75

Defense
65

Nickname

Height
180

Weight
74

Born
21.5.1991

Team
Viťaz Podolsk

Statistics dated from

Horák Roman

Roman Horák je český hokejový útočník se zkušenostmi z NHL. Svou zámořskou kariéru však přerušil vydal se zkusit štěstí do KHL, kde momentálně působí v Podolsku.

Roman Horák se narodil v Českých Budějovicích, kde také začínal s hokejem. Již poměrně brzy se začaly prosazovat jeho geny – Horákův otec Roman byl totiž také vynikajícím hokejistou, který dokonce v třikrát reprezentoval Českou republiku na Mistrovství světa, přičemž jednou si přivezl bronzovou medaili. Když k tomu připočítáme Michala Horáka, který je Romanovým strýcem a zahrál si extraligu za České Budějovice a Karlovy Vary, musí nám být jasné, že hokej je v rodině Horákových sportem číslo jedna.

Roman svého otce nezapřel a byl součástí všech mládežnických reprezentačních výběrů. Proto také nebylo divu, že když dovršil 18. rok, byl o něj zájem v NHL. V roce 2009 si jej v 5.kole draftu vybral New York Rangers. V týmu Jezdců však působit nezačal a byl na rozhrání odeslán do juniorské WHL, kde válel za Chilliwack Bruins. V dresu Rangers se Horák nikdy neobjevil a byl vytrejdován do Calgary Flames.

Ve slavném kanadském týmu se Horák prosadil o poznání lépe. V nejslavnější lize světa si připsal přes 80 startů, ale často pendloval mezi prvním týmem a farmou. V Calgary vydržel až do roku 2014, kdy byl vyměněn do Edmontonu Oilers. Součástí tehdejšího tradu byl i Ladislav Šmíd. V Edmonotu si Horák stihl připsat jen dva zápasy a byl opět odeslán na farmu. Tehdy českému útočníkovi došla trpělivost a rozhodl se pro návrat do Evropy. O jeho služby projevil zájem Viťaz Podolsk, kde Horák hraje dodnes.

Od svého návratu je Horák pravidelným českým reprezentantem. Kromě Euro Hockey Tour by v loňském roce také součástí týmu, který jen na MS a letos se dokonce probojoval do olympijského výběru. Na OH Horák nezanechal vůbec špatný dojem a v 6 zápasech zaznamenal 4 asistence.

V Evropě se Horákovi daří, ale svou zámořskou kariéru stále nepovažuje za uzavřenou a věří, že dobrými výkony v KHL zabojuje o další šanci v nejlepší lize světa lépe, než na farmě.